Radio Erewań nadaje ....
Pytanie do radia:
- Czy u nas w kraju każdy może mieć Wołgę?
Odpowiedź:
-Teoretycznie tak ,ale po co komu tyle wody.

Krzyż świętej Nino

Krzyż świętej Nino (The Grapevine Cross) jest głównym symbolem Gruzińskiego Kościoła Prawosławnego. Krzyż ten pojawił się na terenach Gruzji razem z początkami chrześcijaństwa w tym rejonie, a było to tak…


Starożytnymi protoplastami Gruzji były dwa królestwa Lazyka oraz Iberia (Iberia Kaukaska).
Lazyka powstała w VI w p.n.e i obejmowało zachodnią część współczesnej Gruzji: od Abchazji przez Adżarię po tureckie, północno-wschodnie wybrzeża Morza Czarnego. Lazyka jest nazywana również Kolchidą od nazwy starożytnej kolonii greckiego miasta Milet, której terytorium Lazyka obejmowała. To właśnie do Kolchidy według mitologii greckiej udał się Jazon wraz z towarzyszami po złote runo.
Iberia istniał od V w p.n.e i obejmowała centralną i wschodnią cześć współczesnej Gruzji. Na jej terytorium krzyżowały się ważne szlaki komunikacyjne łączące Morze Czarne z Morzem Kaspijskim oraz funkcjonował prężny ośrodek gospodarczy - Mccheta (stolica królestwa od III w p.n.e do V w n.e.).

Iberia utrzymywała intensywne kontakty gospodarczo-kulturowe z sąsiednią Armenią, która uznała chrześcijaństwo za religię narodową już w 301 r. stając się pierwszym chrześcijańskim krajem na świcie. Chrześcijaństwo na tereny współczesnej Gruzji dotarło za sprawą orańskich duchownych, po przez kolonie greckie i z Anatolii (półwyspu Azja Mniejsza). Jednakże najważniejszą rolę w nawracaniu Iberii na chrześcijaństwo odegrała święta Nino.
Święta Nino najprawdopodobniej pochodziła z Kapadocji i zgodnie z podaniami była krewną świętego Jerzego. Należała do komuny kilkudziesięciu chrześcijańskich zakonnic pod przewodnictwem świętej Gajane, które uciekając przed prześladowaniami z Rzymu dotarły do Armenii. Tam jednak zostały zamordowane przez króla Tirydatesa III, który zakochał się bez wzajemności w jednej z nich – Hripsime. Zabite zakonnice stały się pierwszymi świętymi Armenii, natomiast Nino która jako jedyna uniknęła śmierci uciekła z Armenii do Iberii.

Odmienne podania wskazują na to, że Nino dotarła do Iberii jako niewolnica.

Zgodnie z legendą Nino miała wizję w trakcie której Maryja Dziewica dała jej krzyż stworzony z gałązek winogron i poleciła jej szerzenie Dobrej Nowiny w Iberii. Inne podania wskazują, że Nino sama zrobiła krzyż z gałązek winogron i przeplotła go swoimi włosami.

Święta Nino ostatecznie dotarła do Mcchety, stolicy Iberii, siedziby króla Miriana III. Żona króla, królowa Nana miała już styczność z dogmatami chrześcijaństwa jednak była poganką (podobnie jak król). Święta Nino uzdrowiła ciężko chorą królową, która po tym wydarzeniu zmieniła wiarę i została ochrzczona przez Nino. Król Mirian był jednak niechętny nowej religii do czasu, gdy zgodnie z legendą będąc na polowaniu zaskoczyła go całkowita ciemność (przypuszczalnie był świadkiem zaćmienia słońca). Przerażony wyzywał pogańskich bogów, którzy nie pomogli. Dopiero gdy zaczął modli się do Chrystusa zjawisko ustąpiło.

W wyniku tych wydarzeń w 327 r.n.e. król Iberii Mirian III uznał chrześcijaństwo za religię państwową. Mówiąc o przyjęciu chrześcijaństwa przez Gruzję ma się na myśli właśnie to zdarzenie. Królestwo Lazyka przyjęło chrześcijaństwo dopiero kilka wieków później.
Przyjęcie wiary chrześcijańskiej warto też rozpatrywać w kontekście politycznym, gdyż Iberia czy Armenia znajdując się na pograniczu wpływów Cesarstwa Rzymskiego i Persji po przez wybór religii narodowej jednoznacznie odcinały się od Perskich i pogańskich wpływów religijno-politycznych.

Charakterystyczny krzyż z opuszczonymi ramionami jest bardzo popularnym symbolem religijnym we współczesnej Gruzji, a wizerunek świętej Nino trzymającej w ręku swój krzyż pojawia się niemal w każdym gruzińskim kościele. Skrzyżowane gałązki winogron nawiązują do tekstu ewangelii w którym Jezus mówi, że jest winnym krzewem. To porównanie jak również forma krzyża z pewnością przemawiały do Gruzinów słynących z zamiłowania do wina.

Krzyż świętej przechowywany był początkowo w Mcchecie skąd został zabrany w obawie przed inwazją perską. Następnie wielokrotne zmieniał swoją lokalizację aż trafił w ręce cara Aleksandra I, który podarował go Gruzinom w 1802 roku w związku z włączeniem Gruzji do Imperium Rosyjskiego. Od tego czasu krzyż świętej Nino znajduje się w Katedrze Sioni w Tibilisi Google Maps. Krzyż obudowany jest srebrzystym etui ze scenami z życia świętej. Grobowiec świętej Nino znajduje się natomiast w Monastyrze Bobde w Kachetii.Czytaj również

Klasztor Dawid Garedża - po co oglądać kolejny klasztor (Gruzja)?

O burzliwej historii Dawid Garedża z pewnością wyczytasz w przewodnikach czy internecie. Pojawia się jednak pytanie, właściwie po co oglądać kolejny monaster? Miejsc o równie fascynującej historii jest przecież na Zakaukaziu całe mnóstwo.
więcej »

Wardzia vs Upliscyche 1:0 (Gruzja)

Czytając w przewodnikach opisy zarówno Wardzi jak i Upliscyche odnosi się wrażenie, że oba miejsca są równie interesujące i odgrywały podobnie istotną rolę w historii Gruzji. Co więcej opisy te są w aspekcie architektonicznym również bardzo podobne bo przecież oba miejsca stanowią zgrupowanie jaskiń wykutych w skale. Które miejsce więc wybrać aby potem nie żałować?
więcej »Zapraszam do komentowania...

Pseudonim:
Publikuj
Pozdrowienia z Kaukazu