Radio Erewań nadaje ....
Pytanie do radia Erewań:
- Drogie radio, dlaczego nie cytujecie kawałów politycznych?
Odpowiedź:
-Drogi słuchaczu, bo nam jest bardzo dobrze, że jemy biały chleb nad Morzem Czarnym, a nie odwrotnie...

Wardzia vs Upliscyche 1:0 (Gruzja)


Czytając w przewodnikach opisy zarówno Wardzi jak i Upliscyche odnosi się wrażenie, że oba miejsca są równie interesujące i odgrywały podobnie istotną rolę w historii Gruzji. Co więcej opisy te są w aspekcie architektonicznym również bardzo podobne bo przecież oba miejsca stanowią zgrupowanie jaskiń wykutych w skale.

Z pewnością wiele osób podróżujących po Gruzji miało problem, które z tych dwóch miejsc odwiedzić, a może koniecznie odwiedzić oba miejsca. Poniżej podjąłem się porównania obydwu obiektów. Wnioski z niego płynące niech będą wskazówką dla tych którzy po raz pierwszy wybierają się do Gruzji i nie mają dość czasu aby odwiedzić wszystkie jej atrakcje. Z pewnością wytrawni podróżnicy, którzy w Gruzji czują się jak u siebie w domu i często podróżują jedynie z mapą tropem różnych tzw. „smaczków” mogą nie podzielać mojej oceny. Zapraszam wszystkich do prezentowania Waszej oceny obu skalnych miast w formie komentarzy do tego artykułu.

Upliscyche i Wardzię poza tym, że oba obiekty są gruzińskimi skalnymi miastami łączy coś jeszcze, oba miejsca znajdują się nad tą samą rzeką Kurą (Mtkwari) w odległości około 200 km co w warunkach gruzińskich oznacza co najmniej 3 godziny jazdy samochodem. Warto dodać, że nad Kurą znajduje się również Tbilisi czy Borżomi. Jest to największa rzeka Gruzji, która ma ujście do Morza Kaspijskiego.

Upliscyche (Uplistsikhe)

Upliscyche uznawane jest za jedno z pierwszych skupisk miejskich starożytnej Gruzji. Już na przełomie II i I tysiąclecia p.n.e. jaskinie tego rejonu zamieszkiwała duża społeczność. Do czasu przyjęcia chrześcijaństwa przez Gruzję (IV w n.e.) Upliscyche pełniło bardzo istotną rolę polityczno-religijno-kulturową, było również siedzibą królewską. Po przyjęciu chrześcijaństwa miasto zaczęło chylić się ku upadkowi a jego rolę przejęła Mccheta. W kolejnych wiekach Upliscyche pełniło przede wszystkich rolę fortecy aż do XIV w. i najazdów Mongołów kiedy to ośrodek został praktycznie opuszczony.

Większość pomieszczeń i pieczar Upliscyche jest bardzo zniszczonych z silnymi oznakami erozji zacierającej wyraźnie kształty. Dopiero dzięki muzealnej mapie można docenić skalę tej dawnej kaukaskiej metropolii. Nad całością góruje mało interesująca cerkiew z XII w. o prostej formie architektonicznej. Jedynie gdzieniegdzie dostrzegalne są bardziej finezyjne zdobienia. Sklepienia nielicznych, dużych komnat zabezpieczone są betonowymi kolumnami szpecącymi ogólne wrażenie. Do atrakcji można zaliczyć ewentualnie spacer kilkudziesięciometrowym tunelem wyprowadzającym z miasta nad brzeg rzeki. Jednak o ile znalezienie wejścia do tunelu od strony rzeki nie jest specjalnym wyzwaniem (jest na końcu głównej alei prowadzącej od wejścia na teren muzeum) to podróż w przeciwnym kierunku może być trudna do realizacji.

Widok z miasta jest raczej przeciętny jak na warunki gruzińskie, nie szczególnie zachwycający.

Z pewnością dla archeologów czy historyków Upliscyche jest gratką jednak zwykłego turystę może rozczarować.

Upliscyche Upliscyche Upliscyche ...Wardzia (Vardzia)

Wardzia jest średniowiecznym miastem-klasztorem, którego budowa rozpoczęła się pod koniec XII w. jednak swoją największą świetność Wardzia przeżywała w XIII w. za czasów królowej Tamary kiedy stała się bardzo istotnym ośrodkiem polityczno-religijno-kulturowym słynącym ze swego bogactwa.

Wardzia składała się z ponad 3 tysięcy pomieszczeń wyżłobionych w górze na wysokości około 1300 m n.p.m. W sytuacji zagrożenia np. najazdu Mongolskiego, Wardzia służyła jako twierdza i mogła pomieścić od 20 o nawet 60 tysięcy ludzi.

Niestety w wyniku trzęsienia ziemi które miało miejsce w 1283 roku dwie trzecie miasta osunęło się do rzeki Kury odsłaniając dawniej głęboko ukryte pieczary. W chwili obecnej możliwe jest do zwiedzenia około 250 pomieszczeń, cześć z nich zajmowana jest przez nieliczną grupę mnichów która m.in. opiekuje się wykutą w skale Cerkwią Wniebowstąpienia NMP z XII w. Cerkiew ta ma bardzo dobrze zachowane średniowieczne freski. Poza cerkwią godnym uwagi jest również obiekt przypominający bramę wejściową lub dzwonnicę oraz kilkudziesięciometrowy tunel zaczynający się tuż przy cerkwi, prowadzący do wnętrza góry oraz ukrytej w nim kaplicy a następnie na wyższe piętra kompleksu.

Widoki i krajobrazy w okolicy Wardzi są przepiękne. Sam zabytek najlepiej oglądać z prawego brzegu Kury, gdzie powstało idealne miejsce do fotografowania się na tle skalnego miasta, które z oddali przypomina wielki plaster miodu. Z wysoko zawieszonych na górskim zboczu tarasów Wardzi rozpościerają się oszałamiające widoki na wspaniale wyrzeźbioną wśród surowych, pionowych skał dolinę rzeki Kury, która stanowi naturalne wrota pomiędzy Europą i Azja – kilkanaście kilometrów dalej znajduje się granica z Turcją.
Wardzia mnie zachwyciła i zrobiła wrażenie przeniesionej do rzeczywistości tajemniczej twierdzy z tolkienowskiego Śródziemia.

Wardzia Wardzia Cerkiew Wniebowstąpienia NMP ...

Czytaj również

Klasztor Dawid Garedża - po co oglądać kolejny klasztor (Gruzja)?

O burzliwej historii Dawid Garedża z pewnością wyczytasz w przewodnikach czy internecie. Pojawia się jednak pytanie, właściwie po co oglądać kolejny monaster? Miejsc o równie fascynującej historii jest przecież na Zakaukaziu całe mnóstwo.
więcej »
Krzyż ?w. Nino

Krzyż świętej Nino

Krzyż świętej Nino (The Grapevine Cross) jest głównym symbolem Gruzińskiego Kościoła Prawosławnego. Krzyż ten pojawił się na terenach Gruzji razem z początkami chrześcijaństwa w tym rejonie, a było to tak…
więcej »Zapraszam do komentowania...

Pseudonim:
Publikuj
Pozdrowienia z Kaukazu