Radio Erewań nadaje ....
Pytanie do radia:
- Jaka jest różnica miedzy socjalizmem a kapitalizmem?
Odpowiedź:
- W kapitalizmie człowiek wyzyskuje człowieka, a w socjalizmie - na odwrót.

Tsaghkadzor ski resort 2014


Od dłuższego czasu zastanawiałem się nad polityką cenową LOT’u. Dlaczego połączenia do Tbilisi mogą kosztować po 500 – 700 PLN w obie strony, a Erywań leżący niemal tak samo daleko i obsługiwany w tych samych nieludzkich, nocnych godzinach nieustannie kosztuje 1200PLN i więcej. Aż z początkiem 2014 coś drgnęło w tym temacie. Bilety zostały więc kupione, narty spakowane i w połowie marca 2014 o 22:40 wystartowaliśmy aby wypróbować nasze umiejętności i sprzęt na azjatyckich stokach. Po 3 godzinach i 20 minutach w większości przespanego lotu byliśmy w Armenii.

Zaledwie 55 km od Erywania oraz 68 km od lotniska Zvartnots International znajduje się największy ośrodek narciarski w Armenii oraz popularne uzdrowisko – Tsaghkadzor, cel naszej podróży. W Armenii można pojeździć na nartach zjazdowych jeszcze w dwóch miejscach: w Jermuku oraz niedaleko miejscowości Sewan. Obie lokalizacje są jednak stosunkowo skromne oferując zaledwie po jednym wyciągu.

Na lotnisku oczekiwał już na nas zamówiony w hotelu kierowca/taksówkarz. Uzgodniony z hotelem koszt przejazdu wyniósł 10 000 AMD (czyli 77PLN – kurs 130 PLN/AMD). Po trochę ponad godzinie jazdy byliśmy w hotelu Tsaghkahovit gdzie bez problemu pozwolili nam na wcześniejsze zajęcie pokoju. Była 7:00 czasu lokalnego, właśnie wschodziło słońce. Z uwagi na trzygodzinne przesunięcie czasu w stosunku do Polski cała podróż od startu samolotu do położenia się w pokoju hotelowym na krótką poranną drzemkę zajęła zalewie 5 godzin i 40 minut .

Tsaghkadzor mapa Hotel Tsaghkahovit znajduje się około 300 – 400 metrów od dolnej stacji wyciągów. Odległość tą można pokonać na piechotę lub skorzystać z podwózki na stok organizowanej przez hotel. W Tsaghkadzor zdaje się tylko Hotele Golden Palace i Alva oferują możliwość dotarcia na nartach ze stoku do hotelu.

Za 15000 AMD/doba (115 PLN) wynajęliśmy pokój dwuosobowy z balkonem i śniadaniem w cenie. Trzeba przyznać że śniadanie było bardzo obfite i smaczne. W Tsaghkadzor jest jeszcze kilka hoteli podobnej klasy co Tsaghkahovit ale są też o wiele droższe jak Golden Place w którym noc kosztuje w granicach 1500PLN czy Marriott.

Tsaghkadzor jest małą, bezpieczną miejscowością składającą się w głównej mierze z samych hoteli i ośrodków wypoczynkowych. Poziom cen w restauracjach, sklepach czy hotelach jest racjonalny dla polskiego turysty co stanowi miłą odmianę w stosunku do Gudauri (Gruzja) gdzie przykładowo nocleg w hotelu nie schodzi poniżej 100USD.

Zimą Tsaghkadzor cieszy się szczególnie dużą popularnością w okresie prawosławnego Bożego Narodzenia i Nowego Roku (7-14 stycznia), w marcu natomiast miejscowość świeciła pustkami co było dodatkową atrakcją z uwagi na brak tzw. żywej duszy na stoku. Tsaghkadzor cieszy się dużą popularnością zwłaszcza latem. W upalne letnie dni mieszkańcy Erywania wybierają tą lokalizację na weekendowe wypady. Tsaghkadzor pozwala bowiem odpocząć od 40-stopniowego skwaru nad brzegami licznych strumieni oraz w cieniu otaczającego miasteczko lasu. Ów las jest niebywałą atrakcją w tej części kraju w większości pozbawionej jakichkolwiek drzew.

Tsaghkadzor mapa Tsaghkadzor oferuje narciarzom 30 km tras, 5 dużych wyciągów krzesełkowych (oraz kilka orczyków) wybudowanych na zboczu góry Teghenis 2819m n.p.m. Różnice wysokości pomiędzy stacją dolną wyciągu a szczytem to 853m. Dobre warunki narciarskie są tu od końca listopada do końca marca. My dzień przed naszym wyjazdem zostaliśmy uprzejmie poinformowani iż jest to ostatni dzień sezonu i od jutra wyciąg będzie już nieczynny. Następnej nocy niespodziewanie dopadało 20cm świeżego śniegu i sezon został rozpoczęty na nowo :).

Zasady odpłatności za wyciągi są dla mnie nadal pewną tajemnicą. Za 11000 AMD (85PLN) można kupić karnet dzienny opisany jako 30 wjazdów z drugiej strony za 9000 AMD (70PLN) również można kupić karnet dzienny ale z 10 wjazdami. Cała rzecz rozbiega się o definicję wjazdu czy jest to przejazd jednym z 5 wyciągów czy też cała droga z dołu na górę. Niestety w trakcie użytkowania karnetów nie dostrzegliśmy jakiejś logicznej zależności pomiędzy korzystaniem przez nas z wyciągów a ubywaniem „wejść” na karnecie. Czasem wyciąg zdejmował jedno „wejście” a czasem nie.

Wyciągi są w dobrym stanie technicznym, każdy posiada taśmę rozbiegową. Z parkingu do pierwszej stacji przesiadkowej prowadzą dwa wyciągi, jeden dwuosobowy i jeden czteroosobowy. Wydaje się że ten drugi wyciąg uruchamiany jest jedynie od wielkiego dzwonu, nam się nie udało z niego skorzystać. Na stoku pomiędzy wyciągiem numer 2 i wyciągiem numer 3 funkcjonuje knajpa z lokalnym, dobrym jedzeniem w przystępnej cenie.

Wracając do warunków narciarskich, Teghenis jest górą o stosunkowo łagodnym nachyleniu co przekłada się na długi czas przejazdu z dołu wyciągu na górę (w sumie 3 wyciągi i 40 minut jazdy) oraz na to iż większość tras jest moim zdaniem niebieska lub średnio intensywnie czerwona w czterostopniowej skali trudności (załączona mapa stoku ma naniesioną skalę 3 stopniową). W połowie marca wystarczająca warstwa śniegu pokrywała wszystkie trasy i jedynie w niektórych miejscach zwłaszcza u podnóża góry śnieg był wytopiony. Ogólnie na całej górze, poza trasami wystawały rzadkie, wysokie źdźbła trawy, które jednak nie przeszkadzały w jeździe. Natomiast trasy były nie ratrakowane, być może z racji bardzo niskiej frekwencji –w weekend na stoku było jednocześnie 20-30 osób, a być może z racji planowanego końca sezonu. Wyciągi 1 i 4 nie działały.

Stok ten ma jedną bardzo dużą zaletę, jest doskonałym miejscem dla miłośników freeridu gdyż przy niemalże zerowym zagrożeniu lawinowym pozwala obierać nieskończoną ilość różnych tras zjazdu, a muszę przyznać że śnieg poza trasami w tym czasie był idealny tj. na dobrze zmrożonej powierzchni zaległa warstwa 15 centymetrowego lekkiego, świeżego śniegu. Będąc miłośnikiem skitouringu nie mogłem sobie odmówić kilku wycieczek po okolicznych grzbietach, które będąc podobnymi w swojej charakterystyce do Teghenis zapewniały wielką frajdę zarówno na podejściach jak i przy zjazdach.

Jeśli chodzi o warunki pogodowe należy zwróć uwagę na potencjalne ryzyko silnych wiatrów. My mieliśmy dwa takie dni, jeden gdy był silny wiatr przy ładnej pogodzie, drugi gdy jeszcze silniejszy wiatr był razem z intensywnymi opadami śniegu. Zastanawialiśmy się również nad przeznaczeniem metalowych ekranów osłaniających stacje końcowe wyciągów. Zdania były podzielone gdyż mogą one służyć zarówno osłonie przed wiatrem co oznaczałoby, że silne wiatry występują tu stosunkowo często lub są barierami bezpieczeństwa aby narciarze po opuszczeniu wyciągu nie pojechali prosto w przepaść.

Powrót z Tsaghkadzor do Polski przebiegł równie sprawnie jak przylot, tym razem samolot wylatywał o 5:45 lokalnego czasu aby wylądować na Okęciu o 6:20 czasu polskiego.Linki

www.winterarmenia.com - strona miłośników Tsaghkadzor
www.tsakhkadzor.am - oficjalna strona miasta Tsaghkadzor
www.cahkadzor.ru
tsaghkadzor.com

Kavkazskaya Plennitsa - godna polecenia restauracja przy Hotelu Kecharis

Kamera 1 - kamera na stok
Kamera 2 - kamera na Klasztor Kecharis
Kamera 3 - kamera na plac miejski

Gor Vardanyan - miłośnik Tsaghkadzor, który w 2014 co dwa tygodnie zamieszczał relacje filmowe
Tina in Tsaghkadzor - szczegółowa video-relacja


Galeria

...


Czytaj również

Gudauri 2015 - kaukaski freeride (Gruzja)

Gudauri zyskało sobie sławę doskonałej miejscówki dla miłośników jazdy poza trasami dzięki specyficznemu ukształtowaniu okolicznych stoków, które dają możliwość freeridu w zróżnicowanym pod względem trudności terenie jednocześnie przy stosunkowo niskim zagrożeniu lawinowym.
więcej »
Gudauri2014

Gudauri ski resort 2014 (Gruzja)

Podobno najlepszym okresem do odwiedzenia Gudauri jest końcówka lutego lub początek marca kiedy to dzień jest długi, śniegu dostatek i ładna pogoda. My jednak postanowiliśmy wybrać się w połowie stycznia 2014.
więcej »

Ride The Planet: Georgia

Najlepszy film jaki widziałem o Gruzji zimą oraz narciarstwie w tym kraju. Świetnie nakręcony i zmątowany.
Polecam!
więcej »
Mapy

Najlepsze turystyczne mapy Armenii

Wybierasz się do Armenii. Z pewnością potrzebujesz dobrej mapy. Sprawdź co może Ci zaproponować kaukaz.com.pl
więcej »


Zapraszam do komentowania...

Pseudonim:
Publikuj
  • gość
    14:17, 23/07/2017
    Najlepsze sanatoria Armenii.http://armeniaholiday.ru/sanatorii-armenii
  • gość
    21:57, 01/04/2014
    Wygląda na to że dziś dopadało kolejne 30-40 cm śniegu
Pozdrowienia z Kaukazu