Radio Erewań nadaje ....
Pytanie do radia Erewań:
- Jaka jest różnica między demokracją, a demokracją socjalistyczną?
Odpowiedź:
- Taka jak między krzesłem, a krzesłem elektrycznym.

TOP 10 ormiańskich monastyrów


Jak wiadomo Armenia, jako pierwsza uznała chrześcijaństwo religią państwową, Dlatego też mapa Armenii jest usiana niezliczoną ilością wczesnośredniowiecznych monastyrów, które są prawdziwymi perełkami architektonicznymi. Część z nich znajduje się na liście dziedzictwa światowego UNESCO.

Klasztory czasem opuszczone i na wpół zrujnowane położone są pośród zapierającej dech scenerii w oddaleniu od ludzkich siedlisk, a ich tajemnicze mury z barwnego tufu tchną duchem minionych wieków.

Według średniowiecznych założeń świątynie miały być przede wszystkim ascetyczne w formie, bowiem tylko w ten sposób przybliżały ludzi do Boga. Natomiast ich otoczenie podkreślało wielkość Stworzyciela.

Poniższe zestawienie przedstawia mój subiektywny ranking 10 najciekawszych monastyrów w Armenii. Mam nadzieję, że pozwoli on zaplanować Wam ciekawą wyprawę w trakcie której nie ominiecie żadnego wartościowego miejsca, a jednocześnie nie przekroczycie zdrowego poziomu nasycenia się ormiańską architekturą sakralną.

Geghard

Geghard (mapa) – wykuty w skale monastyr, strażnik świętej włóczni znajdujący się na liście dziedzictwa światowego UNESCO.
W dawnych czasach w klasztorze Geghard przechowywany był grot włóczni, którym podobno przebito bok ukrzyżowanego Chrystusa, stąd też nazwa klasztoru oznaczająca świętą włócznię. Obecnie grot ten znajduje się w skarbcu w Eczmiadzynie.
Klasztor Geghard przylepiony jest do zbocza skalistego kanionu o wysokich ścianach. O jego unikalności poza samą lokalizacją stanowi fakt, że znaczna cześć klasztoru została wykuta w skale. Monastyr robi wrażenie mrocznego i tajemniczego, oświetlają go jedynie cienkie świeczki lub błysk fleszy z aparatów.
Warto spróbować przyjrzeć się wnętrzu klasztornych sal gdyż na ich ścianach kryją się rzeźbiarskie dzieła sztuki jak orzeł z jagnięciem w szponach czy lew atakujący wołu.
W jednej z kaplic znajduje się święte źródło, czczone jeszcze w czasach pogańskich, a i obecnie odwiedzane przez licznych pielgrzymów.
W skałach otaczających kościół wydrążone zostały liczne cele dla mnichów, a przestrzeń pomiędzy wejściami została ozdobiona kamiennymi krzyżami – chaczkarami.

Geghard Geghard Geghard ...Noravank

Noravank (mapa) – „Nowy kościół” - dzieło sztuki armeńskiej architektury, miejsce zamieszkania najbardziej znanego artysty, architekta ówczesnych czasów Momika.
Położony jest w nieprzystępnej, gorącej krainie Vayots Dzor, wysoko na skale w wąwozie.
Według legendy Momik zginął z powodu niespełnionej miłości do księżniczki, a jego krew nadała czerwone zabarwienie okolicznym skałom i murom monastyru.
Noravank to trzy kościoły – w tym jeden w stanie ruiny. Największe wrażenie na turyście robi kościół Matki Bożej z przyklejonymi od zewnątrz do muru wąskimi schodkami prowadzącymi na drugi poziom, wejście po nich może przysporzyć palpitacji serca.
Warto przyjrzeć się przepięknym symbolicznym zdobieniom nad wejściami do kościołów przedstawiają m.in. Matkę Bożą siedzącą po turecku na dywanie oraz Boga Ojca z głową Adama na dłoni. Pierwsza płaskorzeźba nawiązując do wschodnich tradycji miała być swoistym zabezpieczeniem przed atakiem ze strony wrogich Turków, wskazując na przyjazne nastawienie do ich kultury.

Noravank Noravank NoravankTatev

Tatev (mapa) – zmotorowanym należy polecić dojazd do klasztoru przez malowniczą i dziką dolinę rzeki Worotan w połowie której pokonuje się naturalnie zbudowany z powalonej skały - diabli most. Dolina nazywana jest kanionem z uwagi na wysokie 800 m ściany wąwozu.
Do celu można również dotrzeć dostarczającą niezapomnianych wrażeń nowoczesną kolejką linową Wings of Tatev, która jest zawieszona ponad 300m nad ziemią i jest jedną z najdłuższych (5,7 km) i najwyżej położonych kolejek linowych.
Monastyr położony wysoko na skalnej półce harmonijnie wtapia się w otaczający krajobraz stanowiąc niejako jego element. W średniowieczu był to jeden z kluczowych klasztorów w Armenii z działającym uniwersytetem. Obecnie można tu podziwiać m.in. największą średniowieczną ormiańską świątynię - katedrę Piotra i Pawła z częściowo zachowanymi freskami z 930 r. Na jego terenie znajduje się również przepiękna miniaturowa kaplica-grobowiec oraz niezwykle ciekawy element architektury - tajemnicza kolumna – Gawazan Sjun. Ma 9 metrów a na jej wierzchołku umieszczony jest mały chaczkar. Posiada ona dziwną właściwość, potrafi się kiwać i zawsze powracać do tej samej pozycji i stąd przetrwała trzęsienia ziemi w nienaruszonym stanie od X wieku. Jej przeznaczenie jest nadal zagadką.

Tatev Tatev Tatev ...Khor Virap

Khor Virap (mapa) – warto odwiedzić z dwóch powodów. Po pierwsze można tu podziwiać spektakularny widok na świętą górę Ormian - Ararat, położoną na obszarze Turcji w odległości 8 km. Stanowi ona przepiękne tło dla klasztoru.
Powodem drugim, ważnym dla Ormian, jest to iż klasztor Khor Virap był miejscem 13-letniej kaźni Grzegorza Oświeciciela, który wprowadził Armenię na drogę chrześcijaństwa.
Khor Virap jest tłumnie odwiedzany przez turystów oraz pielgrzymów. Na miejscu można zwiedzić celę-studnię w której był więziony święty, prowadzi do niej pionowa, metalowa drabina po której schodzi się 60m w dół.

Khor Virap Khor VirapEczmiadzyn

Eczmiadzyn (mapa)– stolica kościoła ormiańskiego. Z pewnością warto ją odwiedzić w niedzielę gdyż można przy okazji zaobserwować jak wygląda msza w obrządku ormiańskim. Niestety aurę mistycyzmu i piękny śpiew zakłócają sami Ormianie, którzy przybywają do kościoła nie po to by uczestniczyć w nabożeństwie ale by fotografować się z ikonami świętych (często przy użyciu tabletów).
Katedra jest najstarszą chrześcijańską świątynią, która została wybudowana przez pierwszych chrześcijan z Grzegorzem Oświecicielem na czele, później wielokrotnie przebudowywana.
Na tyłach kościoła w skarbcu katedralnym można obejrzeć wiele cennych relikwii w tym św. włócznię z klasztoru Geghard, fragment arki Noego, fragment krzyża na którym zawisł Chrystus i wiele innych.
Warto też odwiedzić muzeum mieszczące się w odrębnym budynku zawierając zabytkowe rękopisy, rzeźby, stroje i naczynia sakralne. Oprócz Katedry w Eczmiadzynie znajdują się dwa kościoły najważniejszych świętych Kościoła Ormiańskiego: św. Hripsime i św. Gajane.

Kobayr Kobayr Kobayr ...Sanahin i Haghpat

Sanahin (mapa) i Haghpat (mapa) – obydwa klasztory zostały wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO ze względu na to iż stanowią wyjątkowy przykład architektury sakralnej umiejętnie łączącej wpływy bizantyjskiej architektury i tradycyjne style regionu. Są to dobrze zachowane kompleksy licznych budynków: kościołów, kaplic, grobowców, galerii, refektarzy.
Na terenie klasztorów znajdują się również piękne dużych rozmiarów chaczkary. Oba klasztory znajdują się w północnej Armenii wyróżniającej się znacznie wilgotniejszym klimatem, dlatego też w ich otoczeniu dominującym kolorem jest zielony.

Sanahin Sanahin SanahinHawuc Tar

Hawuc Tar (mapa) - zwiedzanie klasztoru można połączyć z wizytą w Garni (twierdza i świątynia hellenistyczna) oraz z przejściem przez – będący cudem przyrody - wąwóz rzeki Azat. Wąwóz jest zbudowany z bazaltowych słupów kojarzących się z piszczałkami organów.
Droga do klasztoru wiedzie przez rezerwat Chosrowski, do którego wejście jest płatne. Jest to swoiście zadziwiające w Armenii nie mającej jeszcze wypracowanego turystycznego zaplecza. Nagle pośród pustkowia pojawia się mała willa ze stacjonującymi w niej rosłymi mężczyznami, która okazuje się siedzibą strażników sprzedających bilety.
Sam klasztor, którego przetrwały jedynie ruiny osiąga się po ok. godzinie marszu. Umiejscowiony jest na wzgórzu skąd można podziwiać widoki na Garni i wąwóz Azatu. Mury klasztoru wyróżniają się ciekawą kolorystyką gdyż przy jego budowie łączono różnobarwne skały tufu niespotykane w innych monastyrach.

Hawuc Tar Hawuc Tar Hawuc Tar ...Kobayr

Kobayr (mapa) – droga do klasztoru nie jest oznaczona w żaden sposób jednak obejrzenie ruin tego kościoła jest warte wszelkich trudów związanych z ich odnalezieniem.
Przy krętej drodze, która prowadzi na północ kraju jest mały przystanek kolejowy, prawdopodobnie nieczynny, a tuż za nim w górę wspinają się zabudowania wioski (małej kolonii). Wioska położona jest na zboczu i stanowi połączenie gospodarstw gdzie trudno znaleźć jakąś ścieżkę. Należy się wspinać w górę czasem mając wrażenie że przechodzi się przez czyjeś „ogródki”.
Same ruiny Kobayr zostały zawładnięte przez przyrodę i stanowią jej nieodłączny element, widok może się kojarzyć z ruinami w dżungli amazońskiej. Pozostałości klasztoru zawieszone są wysoko na skalnej ścianie, niejako przyklejone do niej. Wśród nich zachowała się przepiękna ściana z freskami, które są obecnie poddawane renowacji, trwającej jednak bezskutecznie od kilku lat i zasłaniającej freski drewnianym rusztowaniem.

Kobayr Kobayr Kobayr ...Sevanavank

Sevanavank (mapa) – klasztor na półwyspie (dawniej była to wyspa) jeziora Sewan.
Jak wiadomo w Armenii są klasztory w wąwozach, lasach, na pólkach skalnych i w jaskiniach, kolejny klasztor znajduje się natomiast w otoczeniu wody. Jego nazwa oznacza czarny klasztor. Warto go odwiedzić choćby ze względu na samo jezioro Sewan, jedno z największych jezior wysokogórskich (około 2000 m n.p.m.). Na terenie klasztoru można również obejrzeć unikalne zielone chaczkary wykute w andezycie.

Sevanavank SevanavankTanahat

Tanahat (mapa) – położony jest przy asfaltowej drodze zapewniającej dobry dojazd ale w odludnym miejscu, z którego po horyzont rozciągają się widoki na dzikie krajobrazy niezakłócone ludzkimi osiedlami. Niektórzy nazywają otoczenie klasztoru krajobrazem księżycowym z uwagi na charakter otaczających wzgórz. Sam klasztor wyróżnia się ciemnym zabarwieniem bazaltowego budulca. Wg niektórych badaczy na terenie klasztoru działał przez wiele lat słynny uniwersytet Gladzor, który wykształcił wielu artystów m.in. Momika.

Tanahat Tanahat

Czytaj również

Mapy

Najlepsze turystyczne mapy Armenii

Wybierasz się do Armenii. Z pewnością potrzebujesz dobrej mapy. Sprawdź co może Ci zaproponować kaukaz.com.pl
więcej »
Chaczkar

Chaczkar

Szacuje się, że na przestrzeni dziejów stworzono ponad 100 tysięcy chaczkarów. Powstają one również obecnie, gdyż chaczkar jest nadal popularną wśród Ormian formą sztuki użytkowej. Mówi się że nie ma dwóch takich samych chaczkarów.
więcej »


Zapraszam do komentowania...

Pseudonim:
Publikuj
Pozdrowienia z Kaukazu