Radio Erewań nadaje ....
Pytanie: - Jakie jest najpiękniejsze miasto w ZSRR ?
Odpowiedź: - Erewań.
P: - Ile bomb atomowych potrzeba, aby zniszczyć Erewań ?
O: - Tbilisi i Baku to też piękne miasta.

Lektura: „Krwawa góra”

Latem 1942 na froncie wschodnim rozpoczęła się operacja Fall Blau, której celem miało być zdobycie przez Niemców kontroli nad złożami ropy naftowej znajdującymi się na Kaukazie, zwłaszcza nad Morzem Kaspijskim.
Krwawa góra
Na specjalne życzenie Hitlera elitarna grupa szturmowa SS Edelweiss otrzymała zadanie zdobycia najwyższego szczytu Kaukazu. Zatknięcie niemieckiej flagi na Elbrusie miało stać się dowodem odwagi niemieckiego żołnierza i zapewnić sukces propagandowy podtrzymujący ducha w narodzie i druzgocący morale przeciwnika. Z punktu widzenia wojskowego zdobycie szczytu nie było konieczne.
W sierpniu 1942 niemiecka flaga załopotała nad Elbrusem i powiewała tam do lutego 1943, kiedy to w wyniku cofnięcia się frontu Niemcy opuścili swoje pozycje, a nad Kaukazem zagórował czerwony sztandar.

Leo Kessler proponuje czytelnikowi wyprawę w samo serce Kaukazu, aby przyjrzeć się zarówno z perspektywy Niemców jak i Sowietów temu krótkiemu ale jakże ciekawemu wydarzeniu w historii Elbrusa. Grupa szturmowa SS Edelweiss, której poczynania obserwujemy będzie musiała zmierzyć się nie tylko ze zdradliwą górą ale również z lokalnymi plemionami Karaczajów oraz elitarną kobiecą jednostką alpinistyczną Armii Czerwonej. Mamy więc rywalizację mężczyzn z kobietami na tle góry której nazwa jak twierdzą bohaterowie książki pochodzi od kobiecych piersi.

Wszystkim, który zechcą się troszkę zrelaksować przy tej lekturze polecam analizę na ile autor znał Kaukaz i samego Elbrusa. Niektóre opisy wzbudzają bowiem wątpliwości np.: Jeśli Wam udało się coś jeszcze zidentyfikować pochwalcie się w komentarzach.
Czytaj również

Abchazja - Wojciech Górecki

Lektura: „Abchazja”

„…konflikt w Abchazji potrwa jeszcze długie lata. Rosja mogłaby zmusić Abchazów i Gruzinów, aby się dogadali, zaproponować jakieś rozwiązanie, pomóc w znalezieniu kompromisu. Ale Rosja nie chce. Woli konflikty zamrożone, zakonserwowane. Trzyma wtedy w szachu obie strony, korzystając z tego, że wciąż jest silna, że kontroluje szlaki komunikacyjne, że ma w regionie swoje wojsko."
więcej »
Lektura:Kirgiz schodzi z konia

Lektura: „Kirgiz schodzi z konia”

„Kirgiz schodzi z konia” jest zbiorem reportaży napisanych przez Ryszarda Kapuścińskiego z podróży po 7 republikach azjatyckich ZSRR, wydanym po raz pierwszy w 1968 r. Autor odwiedził Gruzję, Armenię, Azerbejdżan oraz Turkmenię (obecnie Turkmenistan), Tadżykistan, Kirgizję (obecnie Kirgistan) i Uzbekistan. Każda z opisanych republik jest inna, każda godna uwagi, każda wspaniała m.in. dzięki Rewolucji Październikowej...
więcej »


Zapraszam do komentowania...

Pseudonim:
Publikuj
Pozdrowienia z Kaukazu