Radio Erewań nadaje ....
Pytanie do radia Erewań:
- Jaki jest związek między wprowadzeniem stanu wojennego w Polsce, a wojną w Afganistanie?
Odpowiedź:
- Radziecki.
Gudauri:panorama Kaukazu

Gudauri 2015 - kaukaski freeride


Gudauri jest słynnym kaukaskim ośrodkiem narciarskim z dobrze jak na standardy lokalne rozbudowaną infrastrukturą i siecią nartostrad. Więcej na ten temat możecie przeczytać w Gudauri ski resort 2014. Tymczasem w niniejszym artykule chciałem skupić się na przedstawieniu walorów Gudauri jako miejsca do uprawiania skitouringu i freeridu.

Gudauri zyskało sobie sławę doskonałej miejscówki dla miłośników jazdy poza trasami dzięki specyficznemu ukształtowaniu okolicznych stoków, które dają możliwość freeridu w zróżnicowanym pod względem trudności terenie jednocześnie przy stosunkowo niskim zagrożeniu lawinowym.

Zbocze wspinające się powyżej Gudauri można podzielić na trzy części. Część dolna znajdująca się pomiędzy 2000 a około 2800 m n.p.m. jest szeroką nawet na 800 metrów skarpą poprzecinaną całą siecią nartostrad o niskim i średnim stopniu nachylenia, dającą właściwie nieograniczone możliwości treningu jazdy poza trasą w stonkowo łatwym terenie. Część środkowa to znajdujący się na wysokości około 2800 m. n.p.m. płaskowyż z którego wyrasta kilka grzbietów sięgających 3000 – 3200 m n.p.m. stanowiących część górną.

Wybierając się do Gudauri należy pamiętać, że z uwagi na bardzo ograniczony system armatek śnieżnych ośrodek ten jest mocno uzależniony od naturalnych opadów śniegu. Ma to swoje przełożenie na opóźnione otwieranie poszczególnych tras, zwłaszcza w górnej części stoku. Bywa tak, że jeszcze w styczniu niektóre nartostrady zaznaczone na mapie ośrodka nie są jeszcze gotowe (wyratrakowane) choć zalega już na nich gruba warstwa śniegu. Dla miłośników jazdy poza trasami jest to jednak dobra wiadomość gdyż oznacza dodatkowe możliwości freeridowe.

Warto wiedzieć również, że wyciąg na Sadzele jest bardzo wrażliwy na wiatr i często bywa z tego powodu zamknięty. Natomiast jako pierwsza z tego szczytu szykowana jest zwykle trasa Sadzele 2. Tym samym tereny przez, które przebiegać będzie Sadzele 1 czy Sadzele 3 pokryte są przez długi czas nieubitą warstwą śniegu.

W dalszej części opisałem kilka wybranych tras freeridowych i skitourowych. Jest ich w Gudauri oczywiście znacznie więcej, sądzę jednak że przytoczone przykłady dobrze odzwierciedlą różnorodność kaukaskiego freeridu.

 Gudauri:mapa Chrdili

Mt. Chrdili

Jadąc krzesełkiem czy gondolką w dolnej części zbocza po prawej stronie można dostrzec stosunkowo niewysoki grzbiet (jego najwyższy punkt Mt. Chrdili ma zaledwie 2504 m n.p.m.), który zachęca do wejścia na niego po wąskiej grani i zjazd w stronę gondolki po stromym, szerokim zboczu. Zbocze kusi swoją gładkością, brakiem jarów oraz wystających skał czy kamieni.

Najprościej dotrzeć do podnóży grzbietu zjeżdżając w lewo poza trasę z Kudebi 3 jakieś 200-300 m przed początkiem wyciągu na Mt. Kudebi i następnie poza trasą po usianym dużymi kamieniami stoku do przełączki.

Podejście na szczyt zajmuje klika minut, a zjazd jest czystą przyjemnością. Podejście na szczyt zajmuje kilka minut, a zjazd jest czystą przyjemnością. Zamiast zjeżdżać od razu po podejściu można wybrać inną opcję i zrobić turę grzbietem w kierunku dolnego Gudauri.
Gudauri: Mt. Chrdili Gudauri: Mt. Chrdili Gudauri: Mt. Chrdili
 Gudauri:mapa Chrdili

Przełęcz pod Sadzele

Jest to dobry pomysł na łatwą i krótką (około 2 h) wycieczkę. Z miejsca w którym łączą się nartostrady z Mt. Kudebi i Mt. Sadzele należy kierować się na północny wschód pomiędzy główny szczyt Sadzele oraz drugie wzniesienie bez nazwy. Z przełęczy roztacza się wspaniały widok na Kaukaz ale uwaga, nie widać stamtąd Kazbeku.
Gudauri:przełęcz pod Sadzele Gudauri:przełęcz pod Sadzele widok w stronę Gudauri Gudauri: Mt. Sadzele Gudauri:przełęcz pod Sadzele - widok
 Gudauri:mapa Sadzele 3307 m n.p.m.

Sadzele 3307 m n.p.m.

Sadzele ma kilka wierzchołków. Na jednym z nich kończy się wyciąg o tej samej nazwie i rozpoczynają się liczne trasy narciarskie. Jednak nie jest to najwyższy szczyt w okolicy, dlatego dla rozróżnienia nadałem mu nazwę Sadzele Mniejsze. Główny wierzchołek Sadzele jest o około 100 metrów wyższy, ma 3307 m n.p.m. i zdobycie go jest bardzo dobrym pomysłem na krótką wycieczkę skitourową. Na zdobywców czekają niepowtarzalne widoki.
Gudauri: Sadzele 3307 m n.p.m. Gudauri: Sadzele 3307 m n.p.m. - w drodze na szczyt Gudauri: Sadzele 3307 m n.p.m.- widok w stronę Gudauri Gudauri: Sadzele 3307 m n.p.m.
Gudauri: Sadzele 3307 m n.p.m. Gudauri: Sadzele 3307 m n.p.m. - widok na Kazbek
 Gudauri:mapa Sadzele mniejsze

Sadzele mniejsze

Sadzele Mniejsze, czyli wierzchołek na który dociera kolejka linowa oferuje bardzo dużo możliwości freeridowych o różnym stopniu trudności. Najpopularniejsze trasy zaznaczyłem czterema kolorami (niebieskim, czerwonym, zielonym, różowym). Kolory nie odzwierciedlają stopnia trudności danej trasy. Możliwe są również zjazdy po zachodnim zboczu Sadzele Mniejszego jednak w trakcie naszego wyjazdu nie było tam wystarczających warunków śniegowych i wystawały liczne kamienie.

Trasy niebieska oraz czerwona mają podobny średni poziom trudności i zaczynają się w tym samym miejscu. Po opuszczeniu wyciągu należy udać się granią na północ, w kierunku głównego szczytu Sadzele, zjechać po stromym i wąskim grzbiecie na przełęcz pomiędzy wierzchołkami Sadzele. Następnie trasa niebieska biegnie na lewo okrążając Sadzele Mniejsze od zachodu. Trasa ta była mniej popularna w tym roku z uwagi na ukryte miejscami tuż pod śniegiem kamienie ale za to oferuje przepiękne widoki. Trasa czerwona biegnie na prawo, okrąża Sadzele Mniejsze od wschodu. Z uwagi na lepsze warunki śniegowe i brak kamieni jest ona bardziej popularna.

Stroma ale stosunkowo szeroka i niemal pozbawiona wystających skał trasa zielona biegnie obok czarnej nartostrady Sadzele 2. Sądzę, że na załączonych zdjęciach bardzo dobrze można porównać stopień stromości tej trasy w porównaniu do czarnej nartostrady Sadzele 2.

Na koniec najtrudniejsza trasa - różowa, stroma, wymagająca instruktorskiego kunsztu z uwagi na zwężenie i konieczność zmieszczenia się w wąskiej gardzieli wyznaczonej przez wystające skały. Trasa różowa przyciąga wielu śmiałków, zwłaszcza takich, którzy chcą się pochwalić swoimi wyczynami w internecie. Poniżej przykładowe filmiki.
Film 1
Film 2
Film 3

Gudauri: Sadzele Mniejsze - trasa niebieska Gudauri: Sadzele Mniejsze - trasa niebieska Gudauri: Sadzele Mniejsze - trasa niebieska
Gudauri: Sadzele Mniejsze - trasa czerwona Gudauri: Sadzele Mniejsze Gudauri: Sadzele Mniejsze - trasa zielona
Gudauri: Sadzele Mniejsze - trasa różowa Gudauri: Sadzele Mniejsze - trasa różowa

Czytaj również

Gudauri2014

Gudauri ski resort 2014 (Gruzja)

Podobno najlepszym okresem do odwiedzenia Gudauri jest końcówka lutego lub początek marca kiedy to dzień jest długi, śniegu dostatek i ładna pogoda. My jednak postanowiliśmy wybrać się w połowie stycznia 2014.
więcej »
Tsaghkadzor2014

Tsaghkadzor ski resort 2014 (Armenia)

Zaledwie 55 km od Erywania oraz 68 km od lotniska Zvartnots International znajduje się największy ośrodek narciarski w Armenii oraz popularne uzdrowisko – Tsaghkadzor. Pod względem ceny, tras narciarskich oraz co najważniejsze czasu dojazdu z Warszawy ośrodek ten mógłby być groźną konkurencją dla Zakopanego oraz wielu innych polskich czy zagranicznych kurortów narciarskich.
więcej »


Zapraszam do komentowania...

Pseudonim:
Publikuj
 • Mike
  12:54, 10/03/2015
  Witam,
  dziękuję za konkretne informacje o resorcie, ciężko coś odkładnie doczytać a wybieram się tam w przyszłym tygodniu.
  Konkretne info o podstawowych opcjach na freeride na pewno na początek oszczędzą mi dużo czasu.
  Bardzo dobre opisy do zdjęć i zaznaczenie kolorami możliwych opcji.

  Jednocześnie zainteresował mnie również artykuł o Armenii, opcja do przemyślenia :)
  Pozdrawiam M.
Pozdrowienia z Kaukazu