Radio Erewań nadaje ....
Pytanie do radia:
- Kiedy miały miejsce pierwsze wolne wybory?
Odpowiedź:
- Gdy Bóg zrobił Ewę z żebra Adama i powiedział mu: wybierz żonę.

Gudauri ski resort 2014


Ogólnie o Gudauri
W Gruzji można rozważać jazdę na nartach zjazdowych w trzech ośrodkach: Gudauri znajduje się 120 km na północ od Tbilisi na Gruzińskiej Drodze Wojennej i około 70 km od Władykaukazu. Czas dojazdu ze stolicy gdy jezdnia jest czarna to około 2 godzin. Głównym utrudnieniem na drodze są kilkukilometrowe, strome serpentyny tuż przed Gudauri. Dopiero za miejscowością znajdują się zagrożone lawinami odcinki drogi czy też Przełęcz Krzyżowa na której warunki pogodowe mogą uniemożliwić dalszą podróż. Warto wiedzieć jednak, że Droga Wojenna jest główną drogą tranzytową pomiędzy Gruzją i Federacją Rosyjską dlatego też służby drogowe starają się zapewnić jej przejezdność dla TIR’ów również w okresie zimowym.

mapa2013 Gudauri jest dość nietypową miejscowością gdyż składa się z samych hoteli oraz apartamentowców ulokowanych wzdłuż wijącej się drogi. Gudauri ma część centralną, górną i dolną. Jedynie w centrum znajduje się jakaś infrastruktura czyli stacja benzynowa, market oraz kilka barów. W miejscowości nie ma niestety chodników, a zważywszy na stosunkowo intensywny ruch na krętej i wspinającej się pod górę w tym miejscu Drodze Wojennej, piesze dodarcie do wyciągów z dalej zlokalizowanych hoteli z pewnością nie należy do przyjemności. (Układ miejscowości jest dobrze widoczny na obok zamieszczonej mapie z trasami narciarskimi z sezonu 2012/2013, na nowej zostało pominięte Dolne Gudauri.) Dlatego też dość często w cenie noclegu w dolnym lub górnym Gudauri znajduje się dojazd pod wyciąg.

mapa2014

W sezonie 2013/2014 została przeprowadzona reklasyfikacja tras narciarskich w Gudauri w wyniku której wprowadzono 4-stopioną (klasyczną) skalę trudności, zmodyfikowano część tras w środkowej i dolnej części kompleksu oraz wprowadzono snowpark. W efekcie czego łączna długość tras wyniosła 60 km. Najciekawsze trasy wiodą z dwóch szczytów Mt. Kudebi i Mt. Sadzele. Pozostałe trasy to przeplatająca się sieć tras o niebieskim stopniu trudności. Gudauri również obfituje w dogodne tereny do uprawiania freeridu i skitouringu oraz słynie z takich atrakcji jak narciarstwo helikopterowe czy loty paralotnią (paralotnie startują zazwyczaj z Mt. Kudebi).

cennik 2013/14
Należy zaznaczyć że Gudauri jest bardzo drogim ośrodkiem jak na warunki Gruzińskie, jego oferta skierowana jest do bogatych Rosjan i Gruzinów, którzy licznie przyjeżdżają tu swoimi luksusowymi suv’ami zwłaszcza w weekendy. O ile cena samych wyciągów w porównaniu z Polską jest stosunkowo niska (cennik obok 1GEL=1,75 PLN) o tyle w Gudauri brakuje noclegów w średnich i niskich cenach, dominują natomiast hotele aspirujące do bycia luksusowymi o cenach rozpoczynających się od 100/120 USD za pokuj dwuosobowy z wyżywieniem. Apartamenty są jedynie nieco tańsze od hoteli jednak dają możliwość ulokowania większej ilości osób. Zapewne z uwagi na niepewne warunki pogodowe, zwłaszcza w pierwszych miesiącach zimy właściciele hoteli i apartamentów zapewniają rezerwację jedynie przy wcześniejszej, bezzwrotnej przedpłacie w wysokości około 30% kosztu noclegu.

Ocena subiektywna
Podobno najlepszym okresem do odwiedzenia Gudauri jest końcówka lutego lub początek marca kiedy to dzień jest długi, śniegu dostatek i ładna pogoda. My jednak postanowiliśmy wybrać się na krótki, kilkudniowy wypad narciarski w połowie stycznia 2014.

Dojazd
Dojazd z Polski do Gudauri może być konkurencyjny pod względem czasu w stosunku do innych lokalizacji narciarskich w Polsce i Europie. Wszystko oczywiście zależy jak daleko mieszka się od lotniska oraz czy posiada się umiejętność spania w każdych warunkach w tym w samolocie w trakcie startu i lądowania :)
Wylatując LOTem z Warszawy o 22:35 po 3h20min jest się w Tbilisi. Po następnych 3 – 4 godzinach można już by w Gudauri, czyli około 9 czasu lokalnego (jest przesunięcie czasu o 3 godzinny w stosunku do czasu Polskiego), akurat na wschód słońca.
Z lotniska w Tbilisi do Gudaurmi można dostać się na kilka sposobów: Jest jeszcze jeden wariant dotarcia do Gudauri bazujący na przelocie Wizzair do Kutaisi i podróży stamtąd. Wizzair jest dużo tańczy od LOTu jednak ta różnica cenowa znika gdy weźmie się ze sobą dużo bagaży i narty. Z Kutaisi należy doliczyć jeszcze dodatkowe kilka godzin na dojazd do stolicy i oczywiście koszt takiego dojazdu.

Pogoda
Obserwując przed wyjazdem i w trakcie różne portale pogodowe doszedłem do wniosku, że niema dobrego źródła informacji o pogodzie w Gudauri. Zapewne wynika to z położenia miejscowości na około 2000 m. n.p.m. Ciesząc się ładną słoneczną pogodą nieraz widziałem jak zapowiadane chmury i opady zatrzymywane były przez niższe pasma gór lub przecinane i rozdrabniane przez ostre wierzchołki Wielkiego Kaukazu. Przed wyjazdem w styczniu prognozy ostrzegały przed mrozami na poziomie kilkunastu stopni na minusie. Na miejscu panował przyjemny chłód w okolicach –2 C.

Warunki narciarskie
W styczniu 2014 warunki pogodowe nie sprzyjały Gudauri. Pomimo panujących już od kliku miesięcy mrozów nie było zbyt wielu opadów. W wyniku czego sezon narciarki został oficjalnie otwarty dopiero 25 stycznia 2014 roku, zapewne też z czynnymi tylko wybranymi trasami. Ja byłem tydzień wcześniej. Powiem szczerze, że kupując bilety lotnicze w ogóle nie brałem pod uwagę wariantu, że śniegu może nie być. Gdy jednak tematem się zainteresowałem okazało się, że nigdzie na licznych stronach internetowych (patrz linki) nie można było znaleźć rzetelnej informacji na temat warunków narciarskich. Pytane hotele odpowiadały lakonicznie, że śnieg jest i dla nas wystarczy. Webcamery pokazywały tylko dolne stacje wyciągów, a na wyższych pozostawały wyłączone. Brak było informacji o tym czy ewentualne trasy są ratrakowane czy jest sztuczne naśnieżanie. Na stronie http://www.gudauri.info forumowicze z różnych krajów zadawali liczne pytania na temat warunków i nikt im kompetentnie nie chciał odpowiedzieć.

Dopiero po dodarciu na miejsce przekonałem się co do warunków śniegowych (widać na zdjęciach). Działały wszystkie wyciągi i przewoziły za darmo! turystów pieszych chcących podziwiać widoki. Narciarze płacili 15GEL za dzień, czyli bardzo tanio. Czynne były tylko dwie trasy kudeli 1 (ta trasa moim zdaniem w pierwszej 1/3 powinna by oznaczona jako czerwona a nie niebieska) i snowpark. Trasy były nieratrakowane ale z uwagi na niedużą ilość korzystających były w dobrym stanie i bez muld. Czas oczekiwania na wyciąg 0 minut :). Odniosłem wrażenie, że możliwe byłoby stosunkowo łatwe przygotowanie i otwarcie jeszcze kilku tras jednak nikomu nie chciało się nadmiernie wysilać przerzucając przewiany śnieg. Przykładowo trasa priveli miała braki śniegu tylko w dwóch miejscach, jednym odcinku 30 metrowym z racji przewiania oraz drugim nieco krótszym z uwagi na rozjeżdżenie jej przez samochody obsługi technicznej. Ponieważ jak wspominałem nie ma w Gudauri armatek śnieżnych wszyscy widocznie czekali z założonymi rękami na opady śniegu. Mocno irytującym objawem niechlujstwa były kamienie nie tylko na samej trasie lecz tuż po opuszczeniu wyciągu, których czasami nie dało się ominąć, niektóre wtopione w śnieg inne porozrzucane luzem.Same natomiast wyciągi były sprawne technicznie, na europejskim poziomie i nie wzbudziły moich zastrzeżeń.

Ogólne wrażenie
Stoki otaczające Gudauri są przepięknym miejscem z fantastycznymi widokami co mam nadzieję widać na załączonych zdjęciach. Sama miejscowość natomiast robi wrażenie niezaplanowanej i nie ma specjalnych walorów estetycznych a także nie zapewnia żadnych atrakcji wieczornych poza hotelowymi. Dużym minusem są wysokie ceny noclegów, które z pewnością można obniżyć w przypadku grup kilkuosobowych lub wybierając opcję dojazdu do wyciągu.

Linki

www.gudauri.info - główna strona internetowa Gudaurii: noclegi, transfer, newsy oraz aktywne forum
www.gudauri.travel - noclegi i nie tylko
www.facebook.com/gudauriofficial oraz www.facebook.com/GUDAURI.LIFE?ref=mf - dla miłośników twarzo-książki ;)
www.flygudauri.com - dla zainteresowanych lotami na paralotni nad Gudauri
heliski.travel - dla zainteresowanych narciarstwem helikopterowym

Galeria

...


Czytaj również

Gudauri 2015 - kaukaski freeride (Gruzja)

Gudauri zyskało sobie sławę doskonałej miejscówki dla miłośników jazdy poza trasami dzięki specyficznemu ukształtowaniu okolicznych stoków, które dają możliwość freeridu w zróżnicowanym pod względem trudności terenie jednocześnie przy stosunkowo niskim zagrożeniu lawinowym.
więcej »
Tsaghkadzor2014

Tsaghkadzor ski resort 2014 (Armenia)

Zaledwie 55 km od Erywania oraz 68 km od lotniska Zvartnots International znajduje się największy ośrodek narciarski w Armenii oraz popularne uzdrowisko – Tsaghkadzor. Pod względem ceny, tras narciarskich oraz co najważniejsze czasu dojazdu z Warszawy ośrodek ten mógłby być groźną konkurencją dla Zakopanego oraz wielu innych polskich czy zagranicznych kurortów narciarskich.
więcej »

Ride The Planet: Georgia

Najlepszy film jaki widziałem o Gruzji zimą oraz narciarstwie w tym kraju. Świetnie nakręcony i zmątowany.
Polecam!
więcej »

Helikopterem z Tbilisi do Mestii za półdarmo

Od października 2013 istnieje nowa atrakcyjna metoda dotarcia z Tbilisi do Mestii. Loty odbywają się dwa razy w tygodni w poniedziałek i piątek. Wylot z Tbilisi o 11:00, a z Mestii o 14:00. Lot trwa 1-1,5 h. Koszt przelotu w jedną stronę to 50 GEL (około 30 USD).
więcej »

Zapraszam do komentowania...

Pseudonim:
Publikuj
 • Ilona
  12:30, 01/07/2014
  Bardzo rzetelna informacja, dzięki wielkie, muzyczka też miła:) pozdrawiam.
 • Vivaldi
  14:35, 06/03/2014
  Dzięki za przydatny opis. Przetestuję warunki w przyszłym tygodniu :)
 • gość
  0:38, 22/02/2014
  bardzo fajna strona, dzięki za relację
Pozdrowienia z Kaukazu