Radio Erewań nadaje ....
Pytanie: - Jakie jest najpiękniejsze miasto w ZSRR ?
Odpowiedź: - Erewań.
P: - Ile bomb atomowych potrzeba, aby zniszczyć Erewań ?
O: - Tbilisi i Baku to też piękne miasta.

Tetnuldi 4858 m n.p.m. (Gruzja)

Szukając dla siebie celu w Kaukazie chcieliśmy zdobyć górę piękną i nieoczywistą. Wybór padł na Tetnuldi, lodowo - skalną piramidę położoną w centralnej części gruzińskiego Kaukazu, w rejonie Svanetii, stanowiącą dziesiąty co do wysokości jego szczyt.
więcej »

Tbiliskie Jumanji

Dyrektor ZOO miał świadomość, że powódź z pewnością uszkodziła zagrody drapieżników. W pobliżu koryta Vere znajdowały się bowiem m.in. wybiegi wilków, niedźwiedzi, lwów, tygrysów, hien i aligatorów. Oznaczało to, że ponad 30 dużych drapieżników wydostało się na wolność w centrum 1,1 milionowej aglomeracji. Dyrektor był bezsilny...
więcej »

Mandarynki - kaukaski kandydat do Oskara

Fabuła filmu jest zapewne jasna dla miłośnika zagadnień geopolitycznych regionu Kaukazu jednak zastanawia mnie czy nie była zbyt skomplikowany dla oskarowego jury i amerykańskiej publiczności. Wątpliwość moja wynika z faktu ...
więcej »

Gudauri 2015 - kaukaski freeride (Gruzja)

Gudauri zyskało sobie sławę doskonałej miejscówki dla miłośników jazdy poza trasami dzięki specyficznemu ukształtowaniu okolicznych stoków, które dają możliwość freeridu w zróżnicowanym pod względem trudności terenie jednocześnie przy stosunkowo niskim zagrożeniu lawinowym.
więcej »

Czurczchela – październikowy deser

Będąc w Gruzji trudno ich nie zauważyć są wszędzie: na bazarach, w sklepach czy też oblepiają kramy przydrożnych sprzedawców. Na początku turysta zastanawia się co to właściwie jest, podłużne, obłe w różnorodnej kolorystyce od jasnego brązu przez czerwień do ciemnego fioletu. więcej »

Dlaczego Adżaria nie jest Gruzją w miniaturze? (Gruzja)

Na lotnisku w Batumi tłum. Wszystkie miejsca siedzące zajęte przez polskich emerytów. Architekci małego terminala ulokowanego zaledwie kilka kilometrów od centrum miasta pomiędzy morzem a zielonymi górami Małego Kaukazu najwyraźniej nie przewidywali tak gwałtownego wzrostu zainteresowania połączeniami z Adżarią.
więcej »

Bordżomi (Gruzja)

Ze słowem „Bordżomi” wiążą się dwa skojarzenia „woda mineralna” i „góry”. Miejscowość Bordżomi łączy bowiem funkcję uzdrowiska z funkcją bazy wypadowej do wypraw po Małym Kaukazie. Gruzini często zachwalają walory Bordżomi ale czy nie wynika to tylko z ich dumy narodowej? Przeczytajcie i sami oceńcie jak to miasteczko radzi sobie w obu rolach.
więcej »

Wardzia vs Upliscyche 1:0 (Gruzja)

Czytając w przewodnikach opisy zarówno Wardzi jak i Upliscyche odnosi się wrażenie, że oba miejsca są równie interesujące i odgrywały podobnie istotną rolę w historii Gruzji. Co więcej opisy te są w aspekcie architektonicznym również bardzo podobne bo przecież oba miejsca stanowią zgrupowanie jaskiń wykutych w skale. Które miejsce więc wybrać aby potem nie żałować?
więcej »

Klasztor Dawid Garedża - po co oglądać kolejny klasztor (Gruzja)?

O burzliwej historii Dawid Garedża z pewnością wyczytasz w przewodnikach czy internecie. Pojawia się jednak pytanie, właściwie po co oglądać kolejny monaster? Miejsc o równie fascynującej historii jest przecież na Zakaukaziu całe mnóstwo.
więcej »
Gudauri2014

Gudauri ski resort 2014 (Gruzja)

Podobno najlepszym okresem do odwiedzenia Gudauri jest końcówka lutego lub początek marca kiedy to dzień jest długi, śniegu dostatek i ładna pogoda. My jednak postanowiliśmy wybrać się w połowie stycznia 2014.
więcej »
Toast za przodków - Wojciech Górecki

Lektura: „Toast za przodków”

„W którymś momencie musi paść toast za przodków. Za tych gigantów, którzy tworzyli naszą wielkość i którym nie dorastamy do pięt.
Przodkowie zawsze są od nas lepsi, mądrzejsi, silniejsi. Oglądamy się na nich, by dodać sobie otuchy. Musimy o nich pamiętać, by wiedzieć kim jesteśmy.(…)
Często pije się wtedy za Stalina."

więcej »

Ride The Planet: Georgia

Najlepszy film jaki widziałem o Gruzji zimą oraz narciarstwie w tym kraju. Świetnie nakręcony i zmątowany.
Polecam!
więcej »
Krzyż ?w. Nino

Helikopterem z Tbilisi do Mestii za półdarmo

Od października 2013 istnieje nowa atrakcyjna metoda dotarcia z Tbilisi do Mestii. Loty odbywają się dwa razy w tygodni w poniedziałek i piątek. Wylot z Tbilisi o 11:00, a z Mestii o 14:00. Lot trwa 1-1,5 h. Koszt przelotu w jedną stronę to 50 GEL (około 30 USD).
więcej »
Krzyż ?w. Nino

Krzyż świętej Nino

Krzyż świętej Nino (The Grapevine Cross) jest głównym symbolem Gruzińskiego Kościoła Prawosławnego. Krzyż ten pojawił się na terenach Gruzji razem z początkami chrześcijaństwa w tym rejonie, a było to tak…
więcej »
Sputnik7

7.Sputnik nad Polską

Siódmy festiwal filmów rosyjskich "Sputnik nad Polską" rozpoczął się 7 listopada 2013. W tym roku festiwal rozszerzył swój repertuar, prezentując najlepsze dzieła sztuki filmowej z krajów byłego ZSRR. W ramach bloku "Sąsiedzi. Kinoszok prezentuje" pokazano m.in.:
„Opiekun” – reżyser Zaza Uruszadze, Gruzja,
„Granica” – reżyser Arutjun Haczatrjan, Armenia.
więcej »
Abchazja - Wojciech Górecki

Lektura: „Abchazja”

„…konflikt w Abchazji potrwa jeszcze długie lata. Rosja mogłaby zmusić Abchazów i Gruzinów, aby się dogadali, zaproponować jakieś rozwiązanie, pomóc w znalezieniu kompromisu. Ale Rosja nie chce. Woli konflikty zamrożone, zakonserwowane. Trzyma wtedy w szachu obie strony, korzystając z tego, że wciąż jest silna, że kontroluje szlaki komunikacyjne, że ma w regionie swoje wojsko."
więcej »
Lektura:Kirgiz schodzi z konia

Lektura: „Kirgiz schodzi z konia”

„Kirgiz schodzi z konia” jest zbiorem reportaży napisanych przez Ryszarda Kapuścińskiego z podróży po 7 republikach azjatyckich ZSRR, wydanym po raz pierwszy w 1968 r. Autor odwiedził Gruzję, Armenię, Azerbejdżan oraz Turkmenię (obecnie Turkmenistan), Tadżykistan, Kirgizję (obecnie Kirgistan) i Uzbekistan. Każda z opisanych republik jest inna, każda godna uwagi, każda wspaniała m.in. dzięki Rewolucji Październikowej...
więcej »
Podróżowanie po Gruzji

Podróżowanie po Gruzji

Jest wiele sposobów przemieszczania się wewnątrz Gruzji, w sumie więcej niż w Polsce czy zachodniej Europie gdzie nie ma tzw. marszrutek – czyli busików typu Ford Transit kursujących po określonej trasie, lecz z dużą dozą dowolności jeśli chodzi o rozkład. Możemy wybrać...
więcej »
Baklażan z orzechami

Baklażan na przystawkę

Bakłażan z orzechami to bardzo popularna na Kaukazie wegetariańska przystawka. Jest ona w każdym domu przygotowywana w nieco inny sposób. Delikatny, duszony lub smażony bakłażan został w tej kompozycji napełniony całą gamą aromatów i smaków Kaukazu gdzie dominującą nutą jest smak orzecha natomiast nasiona granatu nadają daniu szczególnej egzotyki...
więcej »
Salatka z kolendrą

Mój Kaukaz smakuje kolendrą

Pierwszym moim skojarzeniem na myśl o kuchni narodów Kaukazu jest smak i zapach kolendry. Zioło to jest dodawane do bardzo wielu dań, zdaniem niektórych nawet nadużywane. Kolendra nadaje daniom indywidualny charter i zmienia je nie do poznania. Tak się dzieje też z sałatką pomidorowo-ogórkową, daniem niezwykle popularnym i zawsze obecnym na kaukaskim stole...
więcej »
Chinkali

Sztuka jedzenia chinkali

Chinkali to tradycyjne danie kuchni kaukaskiej popularne zwłaszcza w Gruzji. Na pierwszy rzut oka chinkali wydaje się być zwykłym pierożkiem zapieczętowanym w finezyjny „ogonek”. Potrawę tę jednak od zwykłych pierogów odróżnia coś jeszcze...
więcej »
Pozdrowienia z Kaukazu