Radio Erewań nadaje ....
Pytanie do radia:
- Jaka jest definicja "wymiany opinii"?
Odpowiedź:
- Kiedy idziesz do szefa ze swoja opinia, a wychodzisz z jego.

Klasztor Dawid Garedża - po co oglądać kolejny klasztor?


Kompleks klasztorów Dawid Garedża został założony w VI w. przez syryjskiego mnicha Dawida (jednego z tzw. trzynastu ojców syryjskich). W czasach swojej świetności kompleks ten liczył dwanaście monastyrów rozsianych na obszarze 10 hektarów, będąc tym samym największym skupiskiem klasztorów w Gruzji. Dawid Garedża był ważnym centrum kulturowo-edukacyjnym. Żyło w nim i pracowało wiele istotnych dla historii Gruzji postaci. Historia Dawid Garedża to również historia ciągłych najazdów i grabieży z rąk Turków, Mongołów, Persów.

O tym wszystkim z pewnością wyczytasz w przewodnikach czy internecie. Pojawia się jednak pytanie, właściwie po co oglądać kolejny monastyr? Miejsc o równie burzliwej i fascynującej historii jest przecież na Zakaukaziu całe mnóstwo.

W celu znalezienia odpowiedzi na powyższe pytanie musimy udać się do Sagaredżo (Sagarejo) – małego miasteczka oddalonego o około 50 km na wschód od Tbilisi gdzie stosunkowo łatwo dotrzeć marszrutką. Sagaredżo jest popularnym punktem startowym dla wszystkich chcących odwiedzić Dawid Garedża. Jest bramą (trzeba zaznaczyć że nie jedyną) do południowo-wschodniej Gruzji, która jest zupełnie inna niż pozostałe rejony tego kraju.

Wyposażeni w mapę Gruzji i Kaukazu, zapasy wody oraz prowiant ruszamy z pierwszym w kolejce taksówkarzem w tą surowością, półpustynną krainę, gdzie po horyzont jest tylko sucha, pożółkła trawa wyrastająca z wypalonej słońcem skalistej gleby.

Nasz kierowca to też nie byle ułomek lecz weteran wojenny. Wojna pozbawiła go nogi, dziś dzięki determinacji życiowej i automatycznej skrzyni biegów w swoim dwudziestokilkuletnim mercedesie może nas powieźć w nieznane. Przed nami 50 km w trakcie których łagodne pagórki stają się coraz wyższe i bardziej postrzępione przyjmując szeroką gamę barw od żółtego po bordowy.

Jedyną oznaką cywilizacji na naszej trasie jest miasteczko widmo – Udabno. Powstałe w wyniku realizacji przez władze śmiałego planu zaludnienia tych półpustynnych obszarów. Zostali tu przesiedleni mieszkańcy Swanetii, którzy w zamian otrzymali za darmo domy i ziemię. Większość z nich jednak uciekła pozostawiając puste, bliźniaczo do siebie podobne domy, które czasami służą pozostałym mieszkańcom za stodoły. Żyje się tu bardzo biednie nawet jak na Gruzińskie warunki.

Obecnie głównym punktem wizyt turystów w kompleksie klasztorów Dawid-Garedża jest najstarszy klasztor - Lavra. Znajduje się on dosłownie na granicy Gruzińsko – Azerbejdżańskiej. Od strony Gruzińskiej znajdują się zabudowania żywcem wzięte z gry komputerowej „Settlers” (co można zobaczy na zdjęciach) oraz groty wykute w skale. Ta część klasztoru jest obecnie zamieszkała przez mnichów więc do części pomieszczeń turyści nie mają wstępu.

Z grzbietu wzniesienia, na które z zabudowań klasztornych można dostać się wąską ścieżką, rozciąga się wręcz księżycowy widok na terytorium Azerbejdżanu. Schodząc nieco z grzbietu w stronę Azerbejdżanu ukazują się natomiast liczne, opuszczone groty klasztorne ozdobione od czasu do czasu malowidłami naściennymi.

Wracając na grzbiet natykamy się na dwóch niezidentyfikowanych żołnierzy idących w naszym kierunku. W ułamku sekundy przypominają nam się przestrogi aby będąc w Dawid Garedża nie zapuszczać się za bardzo na stronę azerbejdżańską gdyż podobno zdarzało się, że żołnierze tego kraju porywali turystów dla okupu.

Gdy żołnierze są już blisko pada z ich ust krótki rozkaz „good afternoon”!!! Wszyscy odpowiadamy jak jeden mąż „Gamardzioba”. W tle miga nam gruzińska flaga na rękawie żołnierskiej kurtki.Galeria

...
Czytaj również

Wardzia vs Upliscyche 1:0 (Gruzja)

Czytając w przewodnikach opisy zarówno Wardzi jak i Upliscyche odnosi się wrażenie, że oba miejsca są równie interesujące i odgrywały podobnie istotną rolę w historii Gruzji. Co więcej opisy te są w aspekcie architektonicznym również bardzo podobne bo przecież oba miejsca stanowią zgrupowanie jaskiń wykutych w skale. Które miejsce więc wybrać aby potem nie żałować?
więcej »
Krzyż ?w. Nino

Krzyż świętej Nino

Krzyż świętej Nino (The Grapevine Cross) jest głównym symbolem Gruzińskiego Kościoła Prawosławnego. Krzyż ten pojawił się na terenach Gruzji razem z początkami chrześcijaństwa w tym rejonie, a było to tak…
więcej »
Zapraszam do komentowania...

Pseudonim:
Publikuj
Pozdrowienia z Kaukazu