Radio Erewań nadaje ....
Pytanie do radia Erewań:
- Na czym polega różnica między optymistą, a pesymistą?
Odpowiedź:
- Optymista uczy się angielskiego, zaś pesymista chińskiego.

Bordżomi (Borjomi)


Ze słowem „Bordżomi” wiążą się dwa skojarzenia „woda mineralna” i „góry”. Miejscowość Bordżomi łączy bowiem funkcję uzdrowiska z funkcją bazy wypadowej do wypraw po Małym Kaukazie. Gruzini często zachwalają walory Bordżomi ale czy nie wynika to tylko z ich dumy narodowej? Przeczytajcie i sami oceńcie jak to miasteczko radzi sobie w obu rolach.

Miejscowość Bordżomi znajduje się w wąwozie rozdzielającym dwa pasma górskie Małego Kaukazu: ciągnące się od Batumi Góry Mescheckie oraz sięgające niemal Tbilisi Góry Trialeckie. Dnem wąwozu płynie największa rzeka Gruzji - Kura (Mtkwari).

Wąwóz ten jest naturalną drogą z centrum Gruzji na południe w stronę Azji. Patrząc na mapę Kaukazu łatwo zauważyć, że najbliższe tak komfortowe przejście na zachód od Bordżomi znajduje się dopiero wzdłuż wybrzeża Morza Czarnego. Nic więc dziwnego, że Wąwóz Bordżomi był miejscem o dużym znaczeniu militarnym czego ślady pozostały do dziś w postaci licznych ruin zabytkowych twierdzy i wieży sygnalizacyjnych często zlokalizowanych w bardzo malowniczym otoczeniu.

Lecznicze właściwości wód mineralnych Bordżomi znane były już w czasach starożytnych czego dowodzą odkrycia archeologiczne. Jednakże w XV w., rejon ten wyludnił się a o bezcennych źródłach zapomniano.

W 1810 r. gdy armia gruzińska wracając z Akhaltsikhe zatrzymała się w rejonie obecnego Parku Wód Mineralnych, żołnierze znaleźli ciepłe źródła wypływające spod ziemi. „Woda zachwyciła ich swoim smakiem i jednocześnie okazała się mieć właściwości lecznicze”.


W 1842 Bordżomi stało się pierwszą carską rezydencją w Gruzji, kiedy to Wielki Książę Romanow zachwycony walorami przyrodniczymi Bordżomi wybudował tu dwa pałace i uzdrowisko. 50 lat później rozpoczęto butelkowanie słynnej wody mineralnej „Borjomi”. Otrzymała ona liczne certyfikaty i wyróżnienia z racji swoich niepowtarzalnych walorów smakowych i zdrowotnych. Obecnie jest eksportowana do wielu krajów w tym Polski.

Poza wodą mineralną kolejnym skarbem Bordżomi jest specyficzny mikroklimat, który miejscowość zawdzięcza otaczającym ją lasom iglastym (jodła, sosna) i liściastym (dąb, buk, grab, brzoza) oraz naturalnej wentylacji zapewnianej przez przeciskające się pomiędzy pasmami górskimi masy powietrza. Latem panują tu idealne warunki do wypoczynku przed czterdziestostopniowymi upałami, natomiast zimy są umiarkowanie chłodne i śnieżne.
Mineral Water Park of Borjomi


Główną atrakcją uzdrowiska Bordżomi jest Park Wód Mineralnych (Mineral Water Park of Borjomi) znajdujący się w wąskim wąwozie, o bardzo stromych porośniętych lasem iglastym ścianach, którego dnem płynie wartki górski strumień kojący swoim szumem zmysły przechodniów. Wstęp do parku jest za symboliczną opłatą, a tuż przy bramie wejściowej znajduje się stacja kolejki linowej prowadzącej do punktu widokowego.

Park robi wrażenie bardzo przytulnego i świetnego miejsca do odpoczynku w upalne letnie dni. Jego zagospodarowana część z betonowymi, oświetlonymi alejkami ciągnie się na odcinku około 1 km. Po drodze mija się różnego rodzaju atrakcje takie jak karuzele czy strzelnice.

Oczywiście główną atrakcją parku jest woda źródlana. Źródła Bordżomi dzielą się na dwie główne grupy: wody nasycone dwutlenkiem węgla rekomendowane do spożycia przy problemach trawiennych oraz gorące źródła siarkowe do celów kąpielowych m.in. przy reumatyzmie czy problemach skórnych.

Już zaraz po przekroczeniu bramy parku pod charakterystyczną seledynową konstrukcją znajduje się pierwsze źródło ciepłej wody mineralnej o akceptowalnym, moim zdaniem, smaku choć to pewnie rzecz gustu gdyż przewodniki i broszury zachwycają się smakiem tej wody.

Po przejściu około 1,2 km od tego miejsca, już w „dzikiej” części parku kiedy to betonowa ścieżka zamienia się w leśną alejkę, znajduje się drugie źródło tym razem gorącej wody źródlanej. Jej smak przez wielu określany jest jako nieakceptowalny. Co broszury piszą to już pewnie się domyślacie… Po kolejnych 2,5 km marszu wąwozem dociera się do dwóch ogólnodostępnych zarówno w lecie jak i zimą basenów z gorącą siarkową wodą termalną (30C).

Trzeba przyznać, że Park Wód Mineralnych jest bardzo przyjemnym miejscem. Jednak nie konieczne można to powiedzieć o reszcie miejscowości. Bordżomi jest bowiem po prostu zwyczajną, zaniedbaną i biedną miejscowością taką jak wiele miasteczek w Gruzji. Podobno swoją świetność uzdrowisko przeżywało za czasów ZSRR teraz powoli ruch turystyczny wzrasta ale nadal turystów zwłaszcza z UE jest tu niewielu. Krajobraz dodatkowo szpecą nieliczne komunistyczne bloki pomalowane na jaskrawe kolory. Jeśli przyjrzysz się z bliska Bordżomi z pewnością ono cię nie zachwyci. Pięknie prezentuje się jedynie na pocztówkach pokazującym okolice z lotu ptaka. Ciekawe zabytki znajdują się dopiero na obrzeżach Bordżomi oraz w bliższej i dalszej okolicy np: Pałac Romanowów, Klasztor Mtsavane (Zielony) (12 km), Forteca Rabati (50 km), Twierdza Khertvisi (93 km), czy Wardzia(110 km).

Borjomi Borjomi Borjomi ...Borjomi-Kharagauli National Park


Park obejmuje ponad 85 000 ha terenów górskich pokrytych lasem oraz łąkami alpejskimi. Różnica wysokości waha się tu od 800 do 2642 m n.p.m. Jest jednym z największych parków narodowych Europy. Wyróżnia się dziewiczą przyrodą oraz obecnością kilku gatunków endemicznych flory i fauny. Występują tu również takie duże drapieżniki jak niedźwiedzie czy wilki.

Park można przemierzać pieszo, konno czy rowerem. Od wysokości około 2000 m n.p.m. las ustępuje i pojawia się roślinność piętra subalpiejskiego i alpejskiego zapewniając wspaniałe widoki.

Wędrówkę po parku warto rozpocząć od wizyty w administracji parku znajdującej się na południowych obrzeżach Bordżomi. Na miejscu można uzyskać obszerną informację turystyczną oraz należy dokonać rejestracji związanej z planowaną wizytą. Wycieczki jednodniowe są bezpłatne.

W parku funkcjonuje obecnie 9 letnich tras turystycznych (dostępne od kwietnia do października) oraz dwie trasy zimowe dedykowane turystom poruszającym się na rakietach śnieżnych. Warto zaznaczyć też, że każda trasa zaczyna się w innej części parku często oddalonej od centrum administracyjnego o kilka kilometrów. Najwygodniej podjechać do konkretnego wejścia do parku taksówką.

Większość tras z racji skali samego parku jest trasami kilkudniowymi z przewidzianym noclegiem w schronach/szałasach które w broszurach reklamowych prezentują się całkiem dobrze. Przejście poszczególnych tras zajmuje od jednego dnia do tygodnia. My z racji ograniczeń czasowych niestety nie mogliśmy wybrać się na kilkudniową wyprawę po górach czego bardzo żałujemy gdyż Park Bordżomi jest wręcz idealnym miejscem do tego. Wypróbowaliśmy za to trasę jednodniową (6 godzinną) – połączenie trasy 1 z trasą 6.

W trakcie wędrówki nie spotkaliśmy na szczęście niedźwiedzia czy wilków za to natknęliśmy się na żółwia.


Trasy w parku są dość specyficznie oznaczane co ma się podobno zmienić gdyż pracownicy parku byli z wizytą w Bieszczadach w celu zapoznania się z wykorzystywanym tam system. Nie ma też informacji o szacowanej odległości do jakiegoś kolejnego punktu.

Trzeba tu zaznaczyć, że główną słabością Borżomi jako punktu wypadowego w góry jest to, że leży ono w głębokim wąwozie na wysokości około 800 m n.p.m. Potrzeba około jednego dnia marszu aby wyjść ponad piętro lasu i zacząć się napawać tym co najwspanialsze czyli widokami na subalpejskie grzbiety górskie. Oznacza to niestety, że wszystkie trasy jednodniowe/kilku godzinne są średnio atrakcyjne pod względem widokowym gdyż prowadzą bardzo gęstym lasem i ewentualne punkty widokowe sprowadzają się do małych wycinek w gęstym drzewostanie. Oczywiście sam las którym się wędruje, strumienie i cała przyroda jest przepiękna jednak pozostaje pewien niedosyt.

Z powyższego też względu Bordżomi nie jest idealnym punktem wypadowym w góry. Lepiej tą rolę pełni położone o 40 minut drogi na wschód Bakuriani, które leży na wysokości 1700 m n.p.m. ale niestety nie ma z niego dostępu do Parku Borjomi-Kharagauli jest natomiast na pobliskie szczytu sięgające 2150-2250 m. Jednak o samym Bakuriani to jeszcze coś napisze w osobnym artykule.

Poniżej kilka linków do stron prowadzonych przez administrację Borjomi-Kharagauli National Park. Znajdują się tam m.in. bardzo dobre opisy tras turystycznych.

www.apa.gov.ge
www.facebook.com/bknp95


Borjomi Borjomi Borjomi ...


Informacje dodatkowe

W centrum Bordżomi, koło mostu prowadzącego do Parku Wód Mineralnych funkcjonuje bardzo dobra informacja turystyczna prowadzona przez Artura Stepaniani. Jest ona na wzorcowym poziomie, a Artur każdemu pomoże i wszystko załatwi również przez telefon.+995 599302513

Jeśli chodzi o noclegi to mogę polecić znajdującą się w samym centrum ale na cichym uboczu Grimi’s Villa ul. Pirosmani 9; grimi7777@mail.ru

Jeśli chodzi o jedzenie to polecam restaurację „Old Borjomi” znajdującą się po drodze do Parku Wód Mineralnych.
www.facebook.com/DzveliBorjomi


I na koniec rozkład odjazdów z dworca autobusowego Bordżomi w wybranych kierunkach
kliknij tu


Czytaj również

Dlaczego Adżaria nie jest Gruzją w miniaturze? (Gruzja)

Na lotnisku w Batumi tłum. Wszystkie miejsca siedzące zajęte przez polskich emerytów. Architekci małego terminala ulokowanego zaledwie kilka kilometrów od centrum miasta pomiędzy morzem a zielonymi górami Małego Kaukazu najwyraźniej nie przewidywali tak gwałtownego wzrostu zainteresowania połączeniami z Adżarią.
więcej »


Zapraszam do komentowania...

Pseudonim:
Publikuj
Pozdrowienia z Kaukazu