Radio Erewań nadaje ....
Pytanie do radia:
-Czy to prawda, że w ZSRR zboże rośnie jak słupy telegraficzne?
Odpowiedź:
-Tak, to prawda. Czasem nawet gęściej.

Jak otrzymać wizę do Azerbejdżanu?


Turystów przyzwyczajonych do łatwego przekraczania granic, bez zbędnych formalności, procedury wizowe Azerbejdżanu mogą trochę odstraszać. Zwłaszcza, że polski turysta odwiedzając Gruzję czy Armenię nie musi posiadać wizy. Azerbejdżan jest jednak tak bardzo ciekawym i unikatowym krajem w skali Kaukazu, że szkoda by było aby pominąć go z powodów biurokratycznych.
wiza - przykład
Dlatego też zebrałem syntetyczną informację jak uzyskać wizę turystyczną do Azerbejdżanu. Jest to skuteczna i sprawdzona w 2016 roku ścieżka. Nie gwarantuję jednak, że jest najszybsza lub najtańsza.

Chcąc otworzyć się na turystów, kilka lat temu Azerbejdżan podjął próbę uproszczenia swoich procedur wizowych. W efekcie tego wiza przestała być wystawiana za pośrednictwem ambasady a przywilej ten został przekazany pewnej grupie azerbejdżańskich firm turystycznych, których lista dostępna jest m.in. na stronach Ambasady Azerbejdżanu w Polsce [link].

Firmy te pośredniczą w pozyskaniu dla turystów wizy, to im przekazuje się drogą elektroniczną wszelkie niezbędne dokumenty i one finalnie dostarczają nam wizę, która również jest w wersji elektronicznej (PDF).

Firmy te zwykle oferują również inne usługi turystyczne w tym rezerwowanie noclegów i pozyskiwanie zaproszeń do kraju.

Ja wybrałem firmę GEO Travel z uwagi na fakt iż była rekomendowana przez niektórych podróżników. Wizy zostały nam załatwione sprawnie i terminowo jednak jakość komunikacji mailowej uważam za niską.

Wiza powinna zostać nam przekazana w przeciągu 10 dni roboczych od otrzymania przez GEO Travel wszelkich niezbędnych dokumentów. Wiza jest w wersji elektronicznej (PDF). Wydrukowaną w kolorze wizę należy zabrać ze sobą w podróż.

Koszt wizy to 50 EUR od osoby, płatność powinna być wykonana za pośrednictwem Western Union. Szczegóły do przekazu wskazuje GEO Travel. Potwierdzenie dokonania przekazu należy przesłać im mailem.

Uwaga, osoby posiadające w paszporcie informację o wizycie w Górskim Karabachu nie są wpuszczane od Azerbejdżanu.

Pozostałe dokumenty wymagane w procedurze wizowej: Z tym ostatnim elementem może być największy problem ponieważ hotele zwłaszcza w Banku nie są tanie. Na szczęście do uzyskania wizy nie jest konieczna rezerwacja noclegów na cały okres pobytu. W naszym przypadku potwierdzenie rezerwacji 3 noclegów było wystarczające do ubiegania się o 15 dniową wizę. Noclegi zarezerwowaliśmy w stosunkowo tanim bakijskim hostelu www.guesthouse-inn.com. Początkowo mieliśmy otrzymać potwierdzenie rezerwacji bez wpłacania zaliczki jednak później, tłumacząc się duża ilością gości w tym terminie hostel poprosił nas o przekazanie 2/3 kosztu noclegów poprzez Western Union.

Choć sam proces wystawienia wizy powinien zając maksymalnie 10 dni jednak należy się przygotować na konieczność korekty skanów paszportów czy zdjęć. Zwracana jest na to bowiem dość duża uwaga.

Zapraszam do komentowania...

Pseudonim:
Publikuj
Pozdrowienia z Kaukazu