Radio Erewań nadaje ....
Pytanie do radia Erewań:
- Czy to prawda, że na wieść o śmierci Stalina dwaj murarze skoczyli z czwartego piętra?
Odpowiedź:
- Prawda, skoczyli. Jeden po wódkę, a drugi po zagrychę.

Azerbejdżańskie impresje

Podróż do Azerbejdżanu dostarczyła nam wiele emocji i ciekawych spostrzeżeń. Trudno je wszystkie spisać i uporządkować. Jest we mnie jednak potrzeba podzielenia się tym z Tobą. Są to luźnie oderwane od siebie impresje z różnych miejsc i różnego czasu. Wszystkie one składają się na to jak obecnie postrzegam Azerbejdżan i na to jak bardzo czegoś innego się spodziewałem, zwłaszcza że po podróżach do Gruzji i Armenii myślałem, że nie tak łatwo dam się czymś zaskoczyć.
więcej »

Jak otrzymać wizę do Azerbejdżanu?

Turystów przyzwyczajonych do łatwego przekraczania granic, bez zbędnych formalności, procedury wizowe Azerbejdżanu mogą trochę odstraszać. Zwłaszcza, że polski turysta odwiedzając Gruzję czy Armenię nie musi posiadać wizy. Azerbejdżan jest jednak tak bardzo ciekawym i unikatowym krajem w skali Kaukazu, że szkoda by było aby pominąć go z powodów biurokratycznych.
więcej »

Górski Karabach

Ładunek wybuchowy, umiejscowiony w sercu Kaukazu Południowego, na pierwszy rzut oka przypomina oazę ciszy i spokoju. Podróżnych wita niespieszną kontrolą. W budce umiejscowionej zaraz za przepięknym widokiem korytarza laczyńskiego znajduje się straż graniczna. Lecz to wydaje się zbyt wyniosłym określeniem. Nikt nie pokusił się nawet o szlaban.
więcej »
Toast za przodków - Wojciech Górecki

Lektura: „Toast za przodków”

„W którymś momencie musi paść toast za przodków. Za tych gigantów, którzy tworzyli naszą wielkość i którym nie dorastamy do pięt.
Przodkowie zawsze są od nas lepsi, mądrzejsi, silniejsi. Oglądamy się na nich, by dodać sobie otuchy. Musimy o nich pamiętać, by wiedzieć kim jesteśmy.(…)
Często pije się wtedy za Stalina."

więcej »

Jerzy Lubach: Zaginione królestwo. Albania Kaukaska

Jeśli chciałbyś dowiedzieć się co łączy Albanię, Norwegię, Azerbejdżan i tajemniczy lud Udinów, serdecznie zapraszam do zapoznania się z tym materiałem.
więcej »
Lektura:Kirgiz schodzi z konia

Lektura: „Kirgiz schodzi z konia”

„Kirgiz schodzi z konia” jest zbiorem reportaży napisanych przez Ryszarda Kapuścińskiego z podróży po 7 republikach azjatyckich ZSRR, wydanym po raz pierwszy w 1968 r. Autor odwiedził Gruzję, Armenię, Azerbejdżan oraz Turkmenię (obecnie Turkmenistan), Tadżykistan, Kirgizję (obecnie Kirgistan) i Uzbekistan. Każda z opisanych republik jest inna, każda godna uwagi, każda wspaniała m.in. dzięki Rewolucji Październikowej...
więcej »
Pozdrowienia z Kaukazu