Radio Erewań nadaje ....
Pytanie do radia Erewań:
- Dlaczego pszczoły mają królową, a nie sekretarza?
Odpowiedź:
- Bo chcą mieć miód, a nie g...

Górski Karabach

Ładunek wybuchowy, umiejscowiony w sercu Kaukazu Południowego, na pierwszy rzut oka przypomina oazę ciszy i spokoju. Podróżnych wita niespieszną kontrolą. W budce umiejscowionej zaraz za przepięknym widokiem korytarza laczyńskiego znajduje się straż graniczna. Lecz to wydaje się zbyt wyniosłym określeniem. Nikt nie pokusił się nawet o szlaban.
więcej »
Sputnik8

8.Sputnik nad Polską

Ósmy festiwal filmów rosyjskich rozpoczął się 20 listopada 2014. Z uwagi na bieżące zagadnienia geopolityczne oraz brak sentymentu w Polsce do tematyki Rosyjskiej, tegoroczny festiwal borykał się z trudnościami.
więcej »

TOP 10 ormiańskich monastyrów (Armenia)

O tym że w Armenii jest całe mnóstwo przepięknych i bezcennych monastyrów to wiadomo. Jednak które z nich wybrać aby nic nie stracić a jednocześnie nie przekroczyć zdrowego poziomu nasycenia się ormiańską architekturą sakralną.
więcej »

Karahunj (Armenia)

Karahunj jest często porównywany do Stonehenge, jest nawet nazywany Armeńskim Stonehenge. Jednak Karahunj jest od swojego angielskiego odpowiednika o wiele starczy, nawet o 4500 lat starszy. Monument pochodzi najprawdopodobniej sprzed 7600-4500 lat. Czyni to go jednym z najstarszych kamiennych kręgów na świecie.
więcej »

Petroglify z Ughtasar (Armenia)

W prowincji Syunik, na wysokości 3300 m n.p.m znajduje się przepiękne a jednocześnie tajemnicze wysokogórskie jezioro nad którego brzegiem znaleźć można olbrzymią ilość petroglifów pochodzących z okresu od V do II tysiąclecia przed naszą erą.
więcej »
Tsaghkadzor2014

Tsaghkadzor ski resort 2014 (Armenia)

Zaledwie 55 km od Erywania oraz 68 km od lotniska Zvartnots International znajduje się największy ośrodek narciarski w Armenii oraz popularne uzdrowisko – Tsaghkadzor. Pod względem ceny, tras narciarskich oraz co najważniejsze czasu dojazdu z Warszawy ośrodek ten mógłby być groźną konkurencją dla Zakopanego oraz wielu innych polskich czy zagranicznych kurortów narciarskich.
więcej »
Toast za przodków - Wojciech Górecki

Lektura: „Toast za przodków”

„W którymś momencie musi paść toast za przodków. Za tych gigantów, którzy tworzyli naszą wielkość i którym nie dorastamy do pięt.
Przodkowie zawsze są od nas lepsi, mądrzejsi, silniejsi. Oglądamy się na nich, by dodać sobie otuchy. Musimy o nich pamiętać, by wiedzieć kim jesteśmy.(…)
Często pije się wtedy za Stalina."

więcej »
Sputnik7

7.Sputnik nad Polską

Siódmy festiwal filmów rosyjskich "Sputnik nad Polską" rozpoczął się 7 listopada 2013. W tym roku festiwal rozszerzył swój repertuar, prezentując najlepsze dzieła sztuki filmowej z krajów byłego ZSRR. W ramach bloku "Sąsiedzi. Kinoszok prezentuje" pokazano m.in.:
„Opiekun” – reżyser Zaza Uruszadze, Gruzja,
„Granica” – reżyser Arutjun Haczatrjan, Armenia.
więcej »
Chaczkar

Chaczkar

Szacuje się, że na przestrzeni dziejów stworzono ponad 100 tysięcy chaczkarów. Powstają one również obecnie, gdyż chaczkar jest nadal popularną wśród Ormian formą sztuki użytkowej. Mówi się że nie ma dwóch takich samych chaczkarów.
więcej »
Lektura:Kirgiz schodzi z konia

Lektura: „Kirgiz schodzi z konia”

„Kirgiz schodzi z konia” jest zbiorem reportaży napisanych przez Ryszarda Kapuścińskiego z podróży po 7 republikach azjatyckich ZSRR, wydanym po raz pierwszy w 1968 r. Autor odwiedził Gruzję, Armenię, Azerbejdżan oraz Turkmenię (obecnie Turkmenistan), Tadżykistan, Kirgizję (obecnie Kirgistan) i Uzbekistan. Każda z opisanych republik jest inna, każda godna uwagi, każda wspaniała m.in. dzięki Rewolucji Październikowej...
więcej »
Auto

Armenia oczami kierowcy

Ponieważ transport zbiorowy w Armenii nie zapewnia wystarczająco szybkiej i komfortowej obsługi przewozów na trasach turystycznych, podróżnikowi chcącemu zobaczyć jak najwięcej w trakcie krótkiego urlopu może zaświtać w głowie pomysł wypożyczenia samochodu i indywidualnej podróży po Zakaukaziu. Jest to pomysł śmiały acz godny polecenia...
więcej »
Salatka z kolendrą

Mój Kaukaz smakuje kolendrą

Pierwszym moim skojarzeniem na myśl o kuchni narodów Kaukazu jest smak i zapach kolendry. Zioło to jest dodawane do bardzo wielu dań, zdaniem niektórych nawet nadużywane. Kolendra nadaje daniom indywidualny charter i zmienia je nie do poznania. Tak się dzieje też z sałatką pomidorowo-ogórkową, daniem niezwykle popularnym i zawsze obecnym na kaukaskim stole...
więcej »
Pozdrowienia z Kaukazu